Christiansen a câștigat sprintul la etapa KM din Salt Lake City, cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 53

Pe 15 februarie, biatletul norvegian Vetle Sjåstad Christiansen a câștigat cursa de sprint la Cupa Mondială de la Salt Lake City (SUA).

Sportivul a parcurs fără greșeală distanța de 10,5 kilometri în 23 de minute și 29,7 secunde. Biatletul francez Simon Desthieux a câștigat argintul cu o singură penalizare. De remarcat că era cu doar 1,3 secunde în spatele liderului cursei. Premiul de bronz a fost primit de reprezentantul Germaniei Roman Res, care a completat și distanța cu un penalty (+22,4 secunde).

Pentru bieloruși, Maxim Vorobey a arătat cel mai bun rezultat – a ratat de 4 ori și a ocupat locul 53.

Mâine, 16 februarie, va avea loc cursa de urmărire feminină.