Echipa Minsk conduce la numărul de medalii „Snow Sniper” câștigate la sprint

Pe 8 februarie, la Centrul Olimpic Republican de Antrenament „Raubichi” s-a încheiat prima zi a etapei finale a competiției republicane de biatlon între copii și adolescenți „Snow Sniper” pentru premiile Clubului Sportiv Prezidențial.

Tinerii biatleți din Minsk au câștigat cele mai multe medalii pe baza rezultatelor curselor de sprint în 3 grupe de vârstă – nouă.

Primele locuri la sprint au revenit minskenilor Anastasia Popova (în grupa de mijloc), Maria Gnedchik (în grupa de seniori) și Roman Luchenok (în grupa de juniori). În plus, tinerii rezidenți din Minsk au câștigat 2 premii de argint și 4 de bronz.

În grupul senior de băieți, Gleb Bliznyakov din regiunea Mogilev a fost primul la o distanță de 3 kilometri. La lotul de juniori născut în 2007-2008, Svetlana Piskun din regiunea Grodno a câștigat medalia de aur la fete.

Pe 10 februarie, în a doua și ultima zi a competiției finale, „Snow Sniper” va concura pentru medalii în curse de ștafetă mixte.