Dubitskaya a câștigat argint la un turneu din Polonia

Belarusa Alena Dubitskaya a ajuns a doua la aruncarea șutului la turneul internațional Orlen Copernicus Cup de la Toruń (Polonia). Cea mai bună încercare a sportivului a fost de 18 metri 91 de centimetri.

Germana Christina Schwanitz a câștigat competiția – a trimis proiectilul la 18 metri și 97 de centimetri. Americanca Jessica Ramsey a câștigat medalia de bronz – 18 metri 73 de centimetri.

Să vă reamintim că mai devreme la Lodz, Polonia, la turneul Cupei Orlen, Alena Dubitskaya a devenit prima la aruncarea șutului cu un rezultat de 18,64 m O altă belarusă, Yulia Leontyuk, a ajuns pe locul șase, trimițând proiectilul la 16,69 m.
Și la un turneu de la Brno, Republica Cehă, sportiva din Belarus Karina Taranda a câștigat o medalie de argint la săritura în înălțime, depășind 1 metru 94 de centimetri. În orașul estonian Tartu, bielorusul Alexey Nichipor (18,95 m) nu a avut egal la aruncarea șutului, iar Stanislav Dorogokupets a câștigat cursa de 60 m (6,83 secunde).