BATE și Shakhtar au câștigat meciuri amicale în Turcia

Pe 6 februarie, cluburile de fotbal din Belarus BATE și Șahtiar au câștigat victorii în cantonamentul de pre-sezon de la Belek (Türkiye).

Borisov BATE, care, ne amintim, este campionul Belarusului, a reușit să învingă clubul sârb Voivodina (Novi Sad) cu scorul de 2:0 după două înfrângeri. Meciul a fost foarte tensionat: echipa Borisov a marcat primul gol împotriva adversarei abia în minutul 68 din penalty (Milich). 7 minute mai târziu, Vladislav Mukhamedov a asigurat rezultatul, asigurând astfel victoria echipei sale.

Norocoasa a avut si azi si medaliatul cu argint al campionatului national de fotbal, Shakhtar Soligorsk: a trecut cu acelasi scor pe Orenburg (2:0). Primul gol a fost marcat de Ion Nicolaescu, al doilea de Pavel Rybak.