Qatar a învins Japonia și a câștigat Cupa Asiei

Câștigătorul Cupei Asiei la fotbal a fost stabilit. Pentru prima dată în istoria sa, naționala Qatarului a câștigat trofeul de onoare.

În meciul final, japonezii, favoriții de necontestat ai meciului, au fost învinși. Lupta a avut loc la Abu Dhabi, capitala Emiratelor Arabe Unite. Scorul final al jocului este 3:1.

Primul gol a fost marcat în minutul 12 al meciului – a marcat Ali Almoez. Mai mult decât atât, golul s-a dovedit a fi foarte frumos – „pătat” a zburat în poartă după o lovitură deasupra capului. Apropo, atacantul a devenit cel mai productiv fotbalist al turneului, marcând nouă goluri și stabilind astfel un nou record competițional.

Abdelaziz Hatim a dublat scorul în minutul 27. După pauză, echipa japoneză a reușit să efectueze un atac eficient (golul a fost marcat de Takumi Minamino), dar la finalul meciului a primit din nou. Scorul final în confruntare a fost stabilit de Akram Afif din penalty.

Să adăugăm că Cupa Mondială FIFA 2022 va avea loc în Qatar.

Fotografie: Getty Images