Sabalenka va intra pentru prima dată în top 10 cei mai puternici jucători de tenis din lume

Luni, Aryna Sabalenka va urca pe locul zece în clasamentul mondial WTA. Pentru jucătoarea de tenis din Belarus, acesta va fi cel mai bun rezultat din întreaga sa carieră la turneele internaționale.

Serena Williams ar fi putut preveni acest lucru, dar a pierdut în fața Karolinei Pliskova în meciul din sferturile de finală de la Australian Open, au spus aceștia într-o știre de la postul de televiziune Belarus 1.

Totodată, în setul trei, pe match point, americanca și-a câștigat adversara cu scorul de 5:1. Dar și-a răsucit glezna și atunci doar cehul a avut succes. Meciul s-a încheiat cu scorul 6:4, 4:6, 7:5.