Olga Govortsova a câștigat meciul de calificare la Australian Open

Jucătoarea de tenis din Belarus a reușit să ajungă în turul al treilea al calificărilor la Australian Open.

Olga Govortsova (locul 390 în clasamentul mondial) a câștigat turul doi al calificărilor la Australian Open. Adversara belarusului a fost Mandy Minella (a 103-a) din Luxemburg. Scorul final al meciului a fost 6:1, 1:6, 7:5.

Govortsova va juca împotriva japonezului Misaki Doi (locul 133) pentru a ajunge la tabloul principal de la Australian Open.

În același timp, belarusul Ilya Ivashko a ajuns în semifinalele turneului de la Canberra. În sferturile de finală, tenismenul l-a învins pe francezul Elliott Benchetrit – 6:0, 6:4.

S-a raportat anterior că turneul Alexandra a fost la Sydney. În semifinale, belarusa va juca cu învingătoarea perechii Angelique Kerber – Petra Kvitova.