Ivashko a ajuns în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Canberra

Jucătoarea de tenis din Belarus a ajuns în sferturile de finală ale turneului care se desfășoară la Canberra (Australia).

Ilya Ivashko (al 94-lea clasament mondial) a jucat împotriva chilianului Tomas Barrios (locul 333) în 1/8 de finală și a câștigat. Scorul final a fost 6:1, 6:2. În sferturile de finală, tenismenul din Belarus va juca împotriva francezului Elliot Benchetrit (locul 271).

Totodată, jucătoarea belarusă de tenis Vera Lapko (a 63-a) a pierdut în fața jucătoarei ucrainene Dayana Yastremskaya în optimile de finală ale turneului internațional de la Hobart – 1:6, 4:6.

Astăzi, o altă belarusă Alexandra Sasnovich va juca cu Priscilla Hon în optimile de finală ale Internaționalului de la Sydney.