Dinamo Minsk l-a învins pe Slovan în campionatul KHL

Pe 8 ianuarie, clubul de hochei „Dynamo-Minsk” l-a învins pe „Slovan” (Bratislava) cu scorul de 5:3 într-un meci de acasă din campionatul Ligii Continentale de Hochei.

În ciuda startului nu foarte reușit al întâlnirii pentru Dynamo – oaspeții au deschis scorul în primul minut, ulterior echipa minskului a reușit nu doar să egaleze (Kostitsyn), ci și să preia conducerea (Howden).

După pauză, hocheiștii slovaci au reușit să egaleze scorul, dar datorită altor două goluri ale lui Howden, gazdele au preluat din nou ferm controlul inițiativei. Abia chiar la sfârșitul jocului oaspeții au reușit să lovească poarta adversă, dar acest lucru nu i-a ajutat – cu 30 de secunde înainte de finalul meciului, Stepanov a marcat ultimul, al cincilea gol.

Acum, jucătorii de hochei ai capitalei vor avea o serie de meciuri în deplasare, acesta urmând să se deschidă pe 11 ianuarie cu o întâlnire cu Metallurg (Magnitogorsk).