Aryna Sabalenka a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen

Jucătoarea de tenis din Belarus a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen, China.

Pe 2 ianuarie, Arina Sabalenka (locul 13 în clasamentul mondial) a jucat în optimile de finală ale turneului Shenzhen Open împotriva rusoaicei Ekaterina Alexandrova (a 73-a). Victoria a fost în cele din urmă pentru prima rachetă din Belarus – 6:3, 6:3. Meciul a durat 1 oră și 14 minute.

În sferturile de finală ale turneului, sportiva belarusă va juca cu o altă rusoaică, Maria Sharapova (locul 29). Ei au jucat deja unul împotriva celuilalt în finala unui turneu de la Tianjin, China. Apoi a câștigat reprezentantul Rusiei.

Astăzi a avut loc și un meci de dublu cu participarea belarusului. Astfel, tandemul belaruso-japonez Lidiya Morozova/Syuko Aoyama a pierdut în fața ucrainenei Angelina Kalinina și a japonezei Nao Hibino – 2:6, 7:6, 4:10.

Alexandra Sasnovich (a 30-a) va juca și astăzi în optimile de finală. La turneul International BRISBANE adversara ei va fi Elina Svitolina (a 4-a).