Bo a câștigat cursa de start în masă la etapa KM

La a treia etapă a Cupei Mondiale din Cehia Nove Mesto, biatletul din Norvegia Johannes Boe și-a sărbătorit victoria. A câștigat cursa dintr-un start în masă.

Schiorul a parcurs o distanță de 15 kilometri în 37 de minute și 25,2 secunde. În același timp, nu a ratat niciodată niciuna dintre cele patru linii de tragere. Francezul Quentin Fillon Maillet a terminat pe locul doi, la 46,5 secunde de lider, cu două penalty-uri. Iar locul trei a fost ocupat de biatletul rus Evgeny Garanichev, pierzând 54,1 secunde în fața lui Boe fără nicio greșeală.

Belarusii nu au participat la aceste competiții. Cu toate acestea, foarte curând, la ora 16:35, cursa va începe cu un start în masă pentru femei. Belarus va fi reprezentat. Ea va candida al șaptelea.