Johannes Boe a câștigat cursa de urmărire la etapa Cupei Mondiale de la Nove Mesto, Roman Eletnov -41

Pe 22 decembrie, biatletul norvegian Johannes Boe a câștigat cursa de urmărire la etapa a 3-a a Cupei Mondiale de la Nove Mesto (Republica Cehă).

La o distanță de 12,5 kilometri, norvegianul a făcut 4 greșeli și a arătat un rezultat de 31 de minute și 59 de secunde. Premiul de argint i-a revenit sportivului rus Alexander Loginov, care a ratat și el de patru ori (+6,2 secunde), bronzul a revenit fratelui mai mare al liderului cursei, Tarja Boe (+23,9 secunde).

Dintre biatleții din Belarus, cel mai bun rezultat – locul 41 – îi aparține lui Roman Eletnov. Dmitri Lazovsky a terminat pe locul 53.

Cursa de urmărire feminină de 10 kilometri va avea loc și astăzi la Nove Mesto. Belarusul va fi reprezentat de Irina Krivko (începând pe locul 20) și Irina Kruchinkina (pe locul 50).