Daria Yurkevich a devenit a șaptea în cursa individuală la etapa Cupei IBU la biatlon

Pe 19 decembrie, biatleta belarusă Daria Yurkevich a ocupat locul 7 la proba individuală la etapa Cupei IBU la biatlon de la Obertilliach (Austria).

Belarusul a parcurs o distanță de 15 kilometri fără penalizare și a arătat un rezultat de 42 de minute și 51,6 secunde. Distanța față de liderul cursei, atleta franceză Caroline Colombo, a fost de 40 de secunde.

Nadine Horchler din Germania a câștigat argintul în 42 de minute și 12,1 secunde. Medalia de bronz i-a revenit Elisabeth Hogberg (Suedia), care a parcurs distanța în 42 de minute și 30 de secunde.

Încă două biatlete din Belarus, Inna Kostyuchenko și Arina Yaborova, nu au reușit să intre în top 50 – au ocupat locurile 59 și, respectiv, 83.