BATE l-a învins pe PAOK și a ajuns în playoff-ul LE

BATE s-a întâlnit cu localul PAOK într-un meci cheie la Salonic. Și clubul grec a câștigat. Asta înseamnă că clubul din Belarus a ajuns în playoff-ul Europa League.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3:1 în favoarea oaspeților. În primul tur, pe 4 octombrie, echipa lui Alexey Baga a pierdut în fața aceluiași PAOK pe Arena Borisov cu scorul de 1:4.

Cât despre jocul din 13 decembrie, se părea că gazdele nu erau grecii, ci borisoviții. Aproape tot timpul de joc au fost cei care au avut avantajul. Mai mult, campioana Belarusului a marcat toate cele trei goluri în prima repriză – Maxim Skavyshch (minutul 18) și dubla lui Nikolai Signevich (minutele 42 și 45).

PAOK a marcat singurul gol din a doua jumătate a jocului. Nici măcar înlăturarea lui Signevich nu i-a ajutat pe greci – nu au putut să se distingă din nou. Și într-un meci paralel au jucat alte două echipe din grupa „Belorusului” – maghiara „Vidi” și londoneza „Chelsea”. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:2.

Astfel, Chelsea a înscris 16 puncte și a avansat în etapa următoare a turneului de pe locul 1. BATE a avansat de pe locul 2 cu 9 puncte. Vidi (7) și PAOK (3) au ocupat locurile 3 și respectiv 4 și nu s-au calificat din grupă.