Jucătorii de hochei din Belarus conduc campionatul mondial

Echipa de hochei din Belarus și-a învins adversarii la Campionatele Mondiale.

La Campionatul Mondial de Tineret din Divizia I Grupa A, bielorușii au jucat împotriva echipei austriece și au câștigat mare – 5:0 (1:0, 1:0, 3:0). Anterior, jucătorii de hochei din Belarus erau mai puternici decât norvegienii (5:3) și francezii (6:2).

În meciul cu Austria, scorul a fost deschis în minutul 13, Deryabin a marcat. În cele douăzeci de minute, Alistrov a dublat avantajul, iar în ultima perioadă, bielorușii au mai lovit de trei ori poarta adversarilor: Martynov în minutul 44, Alistrov în 49 și Drozdov în 59. Portarul Grișcenko a marcat un gol.

În acest moment, bielorușii sunt pe primul loc în grupă, cu 9 puncte. Nemții sunt pe locul doi – 8 puncte. Echipele Norvegiei, Franței și Letoniei au câte 3 puncte, iar Austria a înscris câte un punct.

Echipa belarusă va juca următorul meci pe 13 decembrie împotriva germanilor. Acest meci ar putea fi decisiv în lupta pentru primul loc în grupă.