Jucătorii de hochei ai echipei de tineret din Belarus (U-20) au învins Franța la Cupa Mondială din Divizia 1

Pe 10 decembrie, echipa de hochei de tineret din Belarus (U-20) a învins echipa Franței la Campionatul Mondial din Divizia 1 de la Fussen, Germania, cu un scor zdrobitor de 6:2.

Acest lucru a fost raportat de serviciul de presă al Federației Belaruse de Hochei (FHF). Jocul a fost tensionat – după pucul atacantului dinamo-Minsk Ivan Drozdov în minutul 1, francezii au reușit să egaleze abia la finalul perioadei a doua. Apoi au marcat un alt gol, dar înainte de pauză bielorușii au reușit să egaleze scorul (Oksentyuk). În a treia perioadă, echipa de tineret din Belarus a preluat în sfârșit inițiativa – Alexei Protas, Serghei Sapego, Vladimir Alistrov și Maxim Sushko au marcat câte un gol.

Să vă reamintim că cu o zi înainte bielorușii au învins echipa Norvegiei cu scorul de 5:3. Pe baza rezultatelor a două întâlniri, echipa de tineret a țării noastre ocupă primul loc în lotul său (A).

Următorii adversari ai belarusilor vor fi Austria – meciul va avea loc miercuri, 12 decembrie.