Belarusul Andrei Kazusenok a câștigat Cupa Mondială absolută la Sambo

A avut loc Cupa Mondială Absolută de Sambo. Competiția sportivă a fost programată pentru a coincide cu aniversarea a 80 de ani de la această artă marțială.

Cupa Mondială a avut loc pentru premiile Statului Unirii. Locul de desfășurare a turneului a fost orașul Soci (Rusia). Au participat 16 dintre cei mai puternici sportivi ai lumii la categoria de greutate deschisă, inclusiv de trei ori campion mondial bielorus Andrei Kazusenok.

Sportivul din Belarus a câștigat toate cele patru meciuri. A luptat cu rusul Dmitri Eliseev pentru titlul de campionat și a câștigat cu încredere cu scorul de 6:1. Bronzul i-a revenit unui alt belarus, Yuri Rybak.

Să vă reamintim că un turneu de sambo va avea loc la cele II-a Jocuri Europene de la Minsk.

Anterior s-a raportat că cursa de urmărire feminină a avut loc în prima etapă a Cupei Mondiale la biatlon. .