Cupa Mondială la Pokljuka.Sprint. Krivko a terminat pe locul 17

Cursa de sprint feminin de la prima etapă a Cupei Mondiale de la Pokljuka, Slovenia, s-a încheiat sâmbătă seara. Biatleta din Finlanda Kaisa Mäkäräinen a câștigat.

Sportivul finlandez a parcurs distanța în 20 de minute, 08,1 secunde. În același timp, ea nu a făcut nicio greșeală pe două linii de tragere.

Argintul i-a revenit reprezentantei Italiei Dorothea Wierer, la 14,8 secunde de câștigătoare. De asemenea, ea nu a ratat nicio lovitură. Locul trei i-a revenit schioarei franceze Justine Brezat (42,1 secunde) cu zero penalty-uri.

Cea mai bună dintre biatleții din Belarus a fost Irina Krivko. Ea a ratat ținta o dată și a terminat pe locul 17 (+1 minut 12,6 secunde) Pe locul 58 se află Irina Kruchinkina. Dinara Alimbekova a terminat pe locul 73, Anna Sola – pe locul 90, Daria Yurkevich – pe locul 98.