Sidorenko: „Unii bieloruși ies de parcă s-ar uita la cel de-al 16-lea episod din Războiul Stelelor”

Dinamo Minsk a pierdut meciul de acasă împotriva lui Torpedo Nizhny Novgorod. Antrenorul principal al echipei Minsk a comentat meciul.

„Zubry” a găzduit „Torpedo” pe gheața lor. Meciul a început eficient pentru bieloruși – până în minutul 9, datorită eforturilor lui Andrei Kostitsyn și Buinitsky, minskeții au fost în frunte cu scorul de 2:0, iar în minutul 28 al meciului scorul era deja. 3:1, dar până la sfârșitul celor douăzeci de minute scorul în meci a devenit egal.

A treia repriză a fost un eșec pentru echipa gazdă, minskul a primit trei goluri fără răspuns. Drept urmare, scorul final al meciului a fost 3:6. Antrenorul principal al Minsk, Andrei Sidorenko, a subliniat că echipa a pierdut din cauza „greșelilor individuale urâte”.

La conferința de presă de după meci, comandantul dinamovistului a fost întrebat despre numărul mare de jucători străini din echipă. După ce Booth a fost semnat, au fost 10.

„Vrem să luptăm pentru playoff. Astfel, am decis să creăm competiție pentru ca jucătorii din Belarus să concureze pentru includerea în echipă. Și apoi unii se comportă iresponsabil. Ei ies pe gheață și parcă s-ar uita la cel de-al 16-lea episod din Războiul Stelelor”, a menționat Sidorenko.