BATE a pierdut puternic în fața șahtiarului în campionatul național

Pe 21 noiembrie, clubul de fotbal Soligorsk Șahtiar l-a învins pe Borisov BATE cu scorul de 3:0 în meciul din etapa a 28-a a campionatului belarus.

Meciul a avut loc pe stadionul Stroitel. Echipa Soligorsk a luat inițiativa chiar de la începutul întâlnirii – primul gol împotriva adversarului a fost marcat deja în minutul 5 al primei reprize (Laptev).

În repriza secundă, Laptev a marcat o dublă, al treilea gol a fost marcat de Elis Bakai.

Acum Șahtiorul se luptă pentru medalii de argint în turneu, principalii săi rivali sunt Dynamo Minsk cu 57 de puncte în 28 de meciuri și Vitebsk cu 56 de puncte în 28 de meciuri. Victoria din întâlnirea de astăzi cu BATE i-a permis lui Shakhtar să câștige 58 de puncte în 28 de meciuri și să urce pe locul doi în clasamentul campionatului.

În etapa a 29-a a campionatului de fotbal al țării, echipa Soligorsk va avea o întâlnire cu Smolevichi pe 24 noiembrie și un meci cu FC Minsk pe 2 decembrie.