Dramă la Khabarovsk: hat-trick-ul lui Kostitsyn, prelungiri și goluri în ultimul minut

Dinamo Minsk a câștigat o victorie în deplasare în fața Amurului.

Pe 19 noiembrie, la Khabarovsk, dinamo-ul belarus a jucat împotriva clubului local „Amur” în cadrul sezonului regulat al Ligii continentale de hochei. Într-un meci încăpățânat și dramatic, echipa Minsk a câștigat. Echipele au aflat cine a fost cel mai puternic folosind aruncările de după meci.

Timpul principal al meciului s-a încheiat cu scorul de 3:3. Andrey Kostitsyn a marcat un hat-trick pentru echipa Minsk. Fratele mai mic al jucătorului de hochei, Serghei, a dat trei pase decisive.

La finalul meciului a izbucnit o adevărată dramă. Cu 27 de secunde înainte de finalul celei de-a treia perioade, Amur a preluat conducerea, dar echipa Minsk nu a cedat și a câștigat înapoi când au mai rămas 10 secunde înainte de sirenă.

În prelungiri, spectatorii nu au văzut goluri marcate, iar în seria șuturilor de după meci, oaspeții au marcat de două ori (Drozdov și Kovyrshin), iar „Amur”, la rândul său, a reușit să treacă prin Enroth o singură dată.