Cupa Mondială 2018. Ultimul participant din Europa a fost stabilit

Pe 15 noiembrie 2017, echipa daneză a învins Irlanda în mare măsură și a câștigat un bilet la Cupa Mondială FIFA 2018.

Ultimul participant la Cupa Mondială 2018 din Europa a fost determinat – a fost echipa daneză, care a învins-o pe irlandeză în meciul de retur cu scorul de 1:5. Primul meci dintre echipe s-a încheiat fără goluri marcate (0:0).

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 6 – a marcat jucătorul irlandez Shane Duffy, dar apoi au marcat doar danezii. Au făcut asta de cinci ori: A. Christensen (minutul 29), K. Eriksen (32), K. Eriksen (63), K. Eriksen (74), N. Benntner (90 – din penalty).

Astfel, din Europa vor juca la Cupa Mondială: Rusia (ca gazdă a turneului), Franța, Portugalia, Serbia, Polonia, Germania, Belgia, Spania, Islanda, Anglia, Elveția, Croația, Suedia, Danemarca.