Europrovocare. Echipa Belarusului a învins Franța

Pe 10 noiembrie 2017, echipa de hochei din Belarus a învins-o pe francezi în prelungiri.

Etapa EuroChallenge are loc în Franța, la care participă echipe din Belarus, Letonia, Franța și Slovenia. Belarusii au avut a doua întâlnire la turneu.

Meciul împotriva echipei gazdă a început fără succes pentru echipa lui Dave Lewis – până la prima pauză jucătorii din Belarus pierdeau cu 0:2. Stephane Da Costa și Olivier Dam-Malk au marcat lovituri precise.

În a doua și a treia perioadă, doar bielorușii au marcat – Jeff Platt a marcat primul gol, iar Dmitry Deryabin a restabilit paritatea în meci. Timpul principal al jocului s-a încheiat cu scorul de 2:2.

În prelungiri, hocheiștii din Belarus au marcat primii – a marcat Andrei Belevici.

Să vă reamintim că echipa din Belarus a pierdut primul meci la scenă în fața letonilor cu scorul de 5:7. Meciul final va avea loc pe 11 noiembrie împotriva Sloveniei.

Clasamentul turneului: Letonia – 6 puncte, Belarus – 2, Slovenia – 2, Franța – 2.