Cupa Mondială de fotbal. Au avut loc primele meciuri de play-off

În ajunul zilei de 9 noiembrie au avut loc primele meciuri de baraj pentru ajungerea în ultima parte a Cupei Mondiale FIFA 2018: Croația a găzduit oaspeți din Grecia, iar Elveția a vizitat Irlanda de Nord.

Perechea Croația-Grecia are o favorită clară. Faptul este că croații au învins oaspeții de pe terenul lor de acasă cu scorul de 4:1, iar aceasta este deja o ofertă semnificativă pentru a trece la etapa următoare. Golurile marcate în meci au fost: Modric (minutul 13, din penalty), Kalinic (19), Papastathopoulos (30), Perisic (33) și Kramaric (49).

Totodată, în confruntarea dintre Irlanda de Nord și Elveția, scorul a fost mai modest – 0:1 în favoarea elvețienilor. Singurul gol pe contul lui Rodriguez a fost marcat în minutul 58 din penalty.

Meciurile retur la aceste perechi vor avea loc pe 12 noiembrie.

Mai sunt două confruntări la rând: Suedia și Italia (10 noiembrie), precum și Danemarca și Irlanda (11 noiembrie).