KHL. Dinamo Minsk l-a învins pe Spartak într-un schimb de focuri

Dinamo Minsk a întrerupt seria de 5 victorii consecutive de la Spartak Moscova.

31 octombrie. În primul lor meci din seria acasă, jucătorii de hochei de la Dinamo Minsk au găzduit Spartak Moscova. Echipa „Spartak” din Moscova a câștigat un impuls destul de mare – cinci victorii la rând. Înainte de acest meci, Spartak, aspirând să intre în zona de playoff, era cu o linie deasupra lui Dynamo Minsk.

Deoarece ambele cluburi sunt, după cum se spune, la distanță de râvnitul loc al optulea, jocul era de așteptat să fie fierbinte. Iar meciul nu a dezamăgit așteptările. Prima repriză a fost câștigată de Spartak cu un scor minim de 1:0.

Începutul secundei nu a adăugat optimism suporterilor dinamovist – cu conivența fundașilor dinamovisti, Kuznetsov a adus avantajul echipei Spartak la două goluri, dar echipa minsk a reușit să întoarcă cursul jocului și a încheiat perioada a doua cu un scor 3:2 în favoarea lor. La Dinamo, Kitarov, Sharangovich și Henkel au marcat goluri.

A treia perioadă a fost ca un joc de recuperare – Spartak a egalat, Dynamo a luat conducerea, Spartak a egalat din nou. Astfel, timpul principal al meciului s-a încheiat cu scorul 4:4 (Skille a marcat al patrulea gol pentru formația din Minsk).

Prelungirile nu au dezvăluit câștigătorul, iar meciul s-a transformat într-o lovitură de focuri, unde echipa Minsk a marcat două lovituri de departajare, iar echipa Spartak a marcat una. „Spartak” a câștigat un punct, „Dynamo” – 2.

După 28 de jocuri, Dinamo se află pe locul 10 în Conferința de Vest, cu 35 de puncte. Dinamo Moscova, pe locul opt în Occident, are 39 de puncte după 28 de meciuri.