Jucătoarea română de tenis Simona Halep încheie anul ca lider al clasamentului WTA

Evaluare actualizată publicată la 30.10.2017 WTA. Cea mai bună jucătoare de tenis a sezonului trecut a fost românca Simona Halep.

Jucătoarea de tenis și-a păstrat conducerea chiar și în ciuda unei performanțe nereușite la turneul final WTA, unde Halep a câștigat o singură victorie. Cele mai apropiate concurente ale ei la acea vreme – Garbine Muguruza și Karolina Pliskova – au jucat și ele fără succes. Câștigătoarea turneului, daneza Caroline Wozniacki, a urcat pe locul 3.

Kristina Mladenovic – 2885.

Cea mai bună dintre bieloruși a fost Arina Sabalenka. Tânăra tenismenă ocupă locul 78 în clasament (792 de puncte). Alexandra Sasnovich este pe locul 87 (735). Urmează: Vera Lapko (locul 130; 444), Victoria Azarenka (204; 270).

Să vă reamintim că finala Fed Cup dintre echipele SUA și Belarus va avea loc în perioada 11-12 noiembrie. Meciul va avea loc pe Arena Chizhovka din Minsk.