Dinamo Minsk i-a învins pe colegii din Riga în prelungiri

Pe 29 octombrie, Dynamo Minsk și-a învins coechipierii din Riga în următorul meci KHL.

Cu acest meci, „Bisons” au încheiat o serie extrem de nereușită în deplasare pentru ei înșiși – amintim că înainte de meciul de la Riga, Dynamo Minsk a suferit 3 înfrângeri consecutive de la Vityaz, CSKA și Jokerit cu un golaveraj total de 1-10.

În ciuda numărului mare de ștergeri din prima perioadă (4), „Zubri” și-au aruncat peste colegii lor de la Riga, dar după prima perioadă zerourile inițiale au rămas pe tabela de marcaj. În prima jumătate a celei de-a doua perioade, echipa Minsk a dominat pe gheață, ceea ce i-a permis lui Dmitri Korobov să deschidă scorul în meci. Totuși, în minutul 32 al meciului, Riga Bichevskis a egalat scorul, care a rămas pe tabela de marcaj până la sirena finală.

În prelungiri, „zimbrii” au fost mai norocoși, iar Fontaine, cu un șut în „nouă”, a îndulcit pastila amară de la distanță cu 2 puncte, ceea ce i-a permis lui „Dynamo” cu 33 de puncte să rămână pe locul 10 în Conferința de Vest.

După 27 de meciuri, Dynamo are 33 de puncte și se află la 5 puncte de Cherepovets Severstal, care închide zona de playoff cu 38 de puncte.