Belarusii Sasnovich și Lapko nu au reușit să ajungă în semifinalele Cupei Kremlinului

La Cupa Kremlinului din 19 octombrie 2017, belarusa Vera Lapko (numărul 167 WTA) și Aleksandra Sasnovich (100) și-au pierdut meciurile din sferturile de finală.

Alexandra a jucat prima. Adversara ei a fost rusoaica Daria Kasatkina (28 de ani). Belarusul a pierdut cu scorul de 4:6, 3:6, iar meciul în sine a durat 83 de minute. Anterior, Sasnovich le-a învins pe Timea Babos (45) și pe Kristina Mladenovic (13).

Vera Lapko, într-un meci încăpățânat care a durat 2 ore și 23 de minute, și-a pierdut locul în semifinale în fața româncei Irina-Camelia Begu (3:6, 6:4, 5:7). Pe drumul spre 1/4, sportiva belarusă a depășit-o pe Marina Zanevska (105) și pe australianca Daria Gavrilova (22).