Spartak a învins Sevilla cu scorul de 5:1

Pe 17 octombrie 2017 au avut loc următoarele meciuri din faza grupelor din UEFA Champions League. Moscova „Spartak” a învins cu încredere „Sevilia” spaniolă – 5:1.

În prima repriză, echipele au schimbat goluri: Promes a marcat în minutul 18, iar după 12 reprize de minut, Kjaer a restabilit paritatea în scor. Totuși, în repriza secundă situația s-a dovedit diferit, iar moscoviții au marcat patru goluri împotriva adversarilor. Melgarejo (minutul 58), Glushakov (67), Luis Adriano (74) și Promes (90) au marcat cu lovituri precise.

Într-un alt meci din Grupa E, Liverpool a câștigat cu un scor mare împotriva lui Maribor – 7:0. Poziția la turneu în grupă: Liverpool – 5 puncte, Spartak – 5, Sevilla – 4, Maribor – 1.

Membrii Cvartetului H și-au jucat și meciurile Real Madrid a remizat cu englezii Tottenham – 1:1, iar Borussia (Dortmund) a încheiat meciul cu APOEL cipriot cu același scor. Poziția cluburilor din grupă: Tottenham – 7, Real Madrid – 7, Borussia – 1, APOEL – 1.

Minerul de la Donețk a trecut de Feyenoord (1:2), iar Manchester City a învins Napoli (2:1). Clasamentul turneului: Manchester City – 9, Shakhtar – 6, Napoli – 3, Feyenoord – 0.

În Grupa G, Besiktasul turc a fost mai puternic decât Monaco – 2:1. Leipzig-ul german, la rândul său, a învins-o pe Porto cu scorul de 3:2. Clasamentul turneului: Besiktas – 9, Leipzig – 4, Porto – 3, Monaco – 1.