Aryna Sabalenka a pierdut cu Maria Sharapova în finala turneului din China

Pe 15.10.2017, belarusa Arina Sabalenka a pierdut în fața jucătoarei ruse Maria Sharapova (5:7, 6:7) în meciul final al turneului de la Tianjin (China), relatează agențiile de presă.

Fondul de premii al competiției a fost de 426 mii de dolari.

La început, avantajul a fost de partea jucătoarei din Belarus – ea a condus cu scorul de 4:1. Cu toate acestea, pe atunci fosta nr. 1 mondială Sharapova a egalat scorul și a câștigat primul set (7:5).

În setul doi, Sabalenka a preluat din nou conducerea (5:1), dar rusoaica a reușit să schimbe scorul meciului (6:5). Belarusul a reușit să forțeze jocul în departajare, dar ca urmare, norocul a fost de partea lui Sharapova (10:8). Meciul a durat 2 ore 7 minute.

Acesta este primul titlu al Mariei Sharapova după ce a ratat din cauza unei suspendări pentru doping. În total, ea a câștigat 36 de turnee sub auspiciile WTA.

Cu toate acestea, săptămâna viitoare, belarusa A. Sabalenka se va afla în top 100 al clasamentului mondial pentru prima dată în carieră (în prezent se află pe locul 102).