15 echipe și-au asigurat accesul la etapa finală a Cupei Mondiale 2018

Pe 10.08.2017, noi echipe au ajuns la Cupa Mondială FIFA 2018 din Rusia. Printre acestea se numără Egipt, Polonia, Spania și altele.

Duminică au avut loc următoarele meciuri din etapa de calificare a Cupei Mondiale 2018, care au determinat noi participanți în etapa finală a turneului. Egiptul și Polonia s-au calificat direct la Cupa Mondială.

Echipa africană va concura la Campionatele Mondiale pentru prima dată din 1990. Acest lucru a devenit posibil datorită victoriei în fața Congo-ului în ultimul meci, unde egiptenii s-au impus cu scorul de 2:1. Golul victoriei a venit dintr-o lovitură de pedeapsă în al cincilea minut adăugat al reprizei secunde.

De asemenea, polonezii s-au garantat primul loc învingând Muntenegru cu 4:2. Atacantul Robert Lewandowski a marcat unul dintre goluri și a actualizat recordul pentru numărul de goluri marcate în calificarea europeană la Cupa Mondială – 16 goluri.

În total, 15 echipe și-au asigurat până acum un bilet la Cupa Mondială: Rusia (gazdă), Brazilia, Iran, Japonia, Mexic, Belgia, Coreea, Arabia Saudită, Anglia, Germania, Spania, Nigeria, Costa Rica, Egipt și Polonia .