Formula 1: Hamilton a câștigat Marele Premiu de noapte din Singapore

Lewis Hamilton, pilotul echipei Mercedes care participă la runda a 14-a a Campionatului Mondial de Formula 1, a câștigat Marele Premiu din Singapore.

Pe locul doi s-a clasat Daniel Ricciardo de la Red Bull, al treilea fiind coechipierul lui Hamilton, Valtteri Bottas.

Este de remarcat faptul că Marele Premiu s-a încheiat devreme. Acest lucru s-a întâmplat din cauza ploii, precum și a numeroaselor accidente. Astfel, în loc de 61 de ture, piloții au parcurs doar 58 de ture.

Este de remarcat faptul că pilotul rus Daniil Kvyat s-a prăbușit într-o oprire în turul 11 ​​și nu a reușit să termine cursa. Alți sportivi au avut și eșecuri. De exemplu, la startul cursei, piloții Ferrari, Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel și Max Verstappen de la Red Bull s-au ciocnit.

În total, 12 din douăzeci de piloți au ajuns la linia de sosire. După ce a câștigat cursa, Hamilton conduce campionatul cu 263 de puncte.