Belarusul Pavel Boreisha a devenit al nouălea la aruncarea ciocanului la Campionatele Mondiale de la Londra

Belarusul Pavel Boreysha este al nouălea la aruncarea ciocanului la Campionatul Mondial de Atletism de la Londra.

Prima încercare a grodnoanului în vârstă de 26 de ani a fost destul de bună: a aruncat proiectilul 74,35 metri și a fost pe locul șapte. Boreysha a arătat un rezultat și mai bun la a doua încercare – 75,86 metri, dar nici ceilalți sportivi nu au rămas în urmă, iar belarusa a ajuns pe locul nouă. A treia încercare a sportivului nostru nu a fost luată în calcul, motiv pentru care a renunțat la finala opt, care va continua competiția.

Polonezul Pavel Fajdek a câștigat aurul la aruncarea ciocanului cu un rezultat de 79,81 metri. Pe locul doi se află rusul Valery Pronkin (78,16 metri). Locul al treilea revine lui Pole Wojciech Nowicki (78,03 metri).