Belarusa Anastasia Prokopenko a devenit campioană europeană la pentatlon modern

Finala feminină a Campionatelor Europene de Pentatlon Modern s-a încheiat astăzi.

A avut loc la Minsk. Belarusa Anastasia Prokopenko a ocupat primul loc. Al doilea i-a revenit maghiarei Sharolta Kovacs, al treilea sportivei turce Ilka Ozuskel.

Anastasia Prokopenko a devenit cea mai bună dintre cele treizeci și șase de participanți, obținând un total de 1350 de puncte în cele cinci tipuri de program de competiție. Dintre acestea, ea a primit 261 de puncte la concursul de înot, 238 la scrimă, 279 la sărituri și 572 la alergare și tir.

Cât despre Sharolta Kovacs, aceasta a marcat 1336 puncte, Ilke Ozuskel – 1133 puncte.

Este de remarcat faptul că încă doi sportivi din Belarus au concurat și în finalele individuale. Olga Silkina a devenit a zecea și a câștigat 1296 de puncte, Tatyana Khaldoba a ajuns pe locul 27, primind 1245 de puncte. A mai avut loc o competiție pe echipe, în care echipa feminină a Republicii Belarus a câștigat bronzul.