Soligorsk Shakhtar nu a reușit să ajungă în turul 2 al Ligii Europa

Echipa de fotbal din Soligorsk, Șahtior, nu a reușit să ajungă în turul 2 al calificărilor în Europa League.

În meciul desfășurat la Marijampole, echipa Soligorsk a fost învinsă de echipa locală „Suduve” cu scorul de 1:2.

Primul gol împotriva minerului a fost marcat în minutul 34. Pe 38, bielorușii au reușit să egaleze: Yuri Kovalev a egalat scorul – 1:1.

La sfârșitul primei reprize, minerii l-au pierdut pe Serghei Matveychik, care a primit două cartonașe galbene, dar, în ciuda acestui fapt, minerii au jucat la un nivel destul de ridicat pe tot parcursul reprizei secunde, au controlat jocul și aproape au marcat un gol (Edgar Olekhnovich nu a făcut Scor).

Între timp, la finalul meciului, lituanienii au lansat un asalt, în timp ce bielorușii au jucat pentru a menține scorul care le-a convenit. Strategia aleasă s-a dovedit a fi greșită: în minutul 91, Șahtiarul a primit un gol care a determinat rezultatul jocului.