Belarusii au câștigat prima lor victorie și și-au păstrat locul în „elite”

Naționala Belarusului a câștigat prima victorie la Campionatul Mondial de hochei.

Astăzi, jucătorii de hochei din Belarus au jucat al șaselea meci la turneu. Adversară a fost naționala Slovei, care, la fel ca Belarus, avea doar un punct la credit. Câștigătorul confruntării va păstra în cele din urmă un permis de ședere în „elita” hocheiului mondial.

Meciul a început bine pentru bieloruși – în minutul 14, Alexander Pavlovich a făcut scorul 0:1 în favoarea formației din Belarus, dar echipele au intrat în pauză cu numerele de pe tabela de marcaj 2:1 în favoarea slovenilor.

A doua perioadă a fost cea mai bună dintre toți jucătorii de hochei din Belarus jucați la actualul campionat. Echipa lui Dave Lewis a marcat 4 goluri, marcate de Kovyrshin, Pavlovich, Shinkevich și Stas. Spectatorii nu au mai văzut goluri în acest meci. 2:5 iar Belarus își păstrează locul în „elite”, ocupând locul șapte în grupă. Meciul final împotriva norvegienilor este programat pentru 16 mai.