Real Madrid și Atlético au ajuns în semifinalele Ligii Campionilor

Două cluburi din Madrid au ajuns în semifinalele Ligii Campionilor UEFA.

Primii participanți la 1/2 de finală ale Ligii Campionilor au fost Real și Atlético.

Clubul Regal a găzduit Bayern Munchen. Să vă reamintim că primul meci dintre echipe s-a încheiat cu victoria lui Real Madrid cu scorul de 2:1.

Oaspeții au fost primii care au marcat în întâlnire – în minutul 53, Robert Lewandowski a transformat un penalty. Gazdele au răspuns cu un gol al lui Cristiano Ronaldo în minutul 76, dar două minute mai târziu a fost autogol al lui Sergio Ramos. Astfel, după două reprize, numerele de pe tabela de marcaj au fost 2:1 în favoarea lui Bayern. A fost solicitată prelungiri, timp în care Ronaldo a marcat un hat-trick, lovind golul lui Manuel Neuer în minutele 105 și 110. Asensio a marcat al patrulea gol al lui Madrid în minutul 112. Scorul final este 4:2 în favoarea lui Real Madrid.

Un alt meci de sferturi de finală a avut loc pe terenul Leicester. Gazdele s-au întâlnit cu Atletico Madrid. Primul meci dintre cele două cluburi s-a încheiat cu scorul de 1:0 în favoarea actualilor oaspeți.

Jucătorii de la Atlético au fost primii care au marcat – Saul a marcat în minutul 26. Leicester a răspuns cu un șut precis al lui Jamie Vardy (minutul 61). Scorul final al meciului este 1:1.

Astăzi vor avea loc și două meciuri din 1/4 de finală ale Ligii Campionilor: Barcelona va juca cu Juventus, iar Borussia Dortmund va juca cu Monaco.