Belarusii au pierdut în fața suedezilor la Campionatul Mondial de hochei pentru juniori

Naționala de juniori a Belarusului (U-18) a pierdut în fața colegilor lor din Suedia.

Meciul a avut loc în cadrul Campionatului Mondial din divizia de elită, care se desfășoară în prezent în Slovacia. Suedezii au câștigat meciul. Scorul final al jocului este 2:3 în favoarea lui Tre Kronur.

Pentru jucătorii de hochei din Belarus, meciul a început foarte fără succes – până în minutul 5 al primei perioade bielorușii erau în jos cu 0:2, dar în minutul 13 jucătorii echipei din Belarus au reușit să reducă diferența la un gol, golul a fost înscris. de Vladislav Eremenko.

În a doua perioadă, echipele au marcat o singură dată – în minutul 34, Artem Baltruk a stabilit paritatea în meci. Echipele au intrat în a doua pauză cu egalitate pe tabela de marcaj – 2:2.

Belarusilor au avut nevoie de doar 12 secunde pentru a marca primele puncte la acest Campionat Mondial. Suedezii au marcat al treilea gol, având încă un jucător pe teren.

Clasamentul în grupă este următorul: SUA – 6 puncte (2 meciuri), Suedia – 6 (3), Cehia – 3 (2), Rusia – 3 (2), Belarus – 0 (3).