Naționala Belarusului i-a învins pe germani în EuroChallenge

Naționala Belarusului a jucat împotriva Germaniei în cadrul Provocării Europene.

La Zhlobin a avut loc un meci între echipele de hochei ale Belarusului și Germaniei. Întâlnirea a avut loc în cadrul Europrovocarii. Scorul final este 3:1 în favoarea echipei lui Dave Lewis.

Atacantul Serghei Drozd a deschis scorul în meci în minutul 13, dar înainte de finalul primei perioade nemții au reușit să înscrie și să egaleze scorul. La pauză, echipele s-au retras cu egalitate pe tabela de marcaj – 1:1.

În a doua perioadă a jocului, doar bielorușii au marcat. Mai întâi, Alexander Kogalev, cu ajutorul partenerilor săi, a transformat extraul, iar în minutul 36, fundașul Evgeniy Lisovets a stabilit scorul final în meci – 3:1.

Astăzi, 15 aprilie, naționala Belarusului va concura din nou cu Germania, dar de data aceasta la Bobruisk, iar pe 21 și 22 aprilie bielorușii vor concura cu echipa Suediei de hochei.