Cupa Mondială. Laukkanen a câștigat, Domracheva a ocupat locul 21

Astăzi, 17 martie, a avut loc la Oslo, Norvegia, cursa de sprint feminin, în cadrul celei de-a 9-a etape a Cupei Mondiale la biatlon.

Cel mai bun rezultat dintre bieloruși l-a arătat multipla campioană olimpică Daria Domracheva. Cu un decalaj de 1 minut față de lider. și 30,8 sec. Sportivul din Belarus a ocupat locul 21. Domracheva a făcut două greșeli la primul poligon și una la al doilea.

Nadezhda Skardino a terminat pe locul al doilea în rândul bielorușilor. Ea a terminat cursa după 2 minute. și 27,3 sec. după câștigător și a fost plasat pe linia a 49-a a protocolului final. Nadezhda a avut două rateuri pe linia a doua.

La sprintul de la echipa Belarusului au mai participat și Kristina Ilchenko (locul 51; +2 min. 28,7 sec.; 1+2), Dinara Alimbekova (58; +2 min. 39.7 sec.; 1+0) și Irina Krivko ( 69; +3 min. 6,2 sec.;