EURO 2017: Belarusul a câștigat medalia de bronz la săritura în înălțime

Belarusul a câștigat locul 3 la săritura în înălțime la Campionatele Europene de atletism.

Pavel Selivestrov, în vârstă de 20 de ani, a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Europene de la Belgrad (Serbia). A depășit o înălțime de 2 metri 27 de centimetri. În săritura de 2 metri și 30 de centimetri, belarusul a fost doar puțin mai departe să lovească bara.

Pe lângă Selivestrov, Timomir Ivanov (Bulgaria), Matush Bubenik (Slovacia) și Silvano Chiesani (Italia) au depășit și o înălțime de 2,27 metri, dar belarusul a petrecut mai puține încercări pentru a depăși această piatră de hotar, care i-a adus în cele din urmă bronzul.

Primul din turneu a fost Sylvester Bednarek (Polonia), care a atins o înălțime de 2 metri 32 de centimetri. Argintul i-a revenit lui Robbie Grabarge (Marea Britanie), care a reușit să sară 2 metri 30 de centimetri.

Să vă reamintim că victoria lui Selivestrov este a treia pentru Belarus în Campionatul European. Primele două premii au fost luate acasă de atletele Alina Talay (alergare de 60 de metri) și Yulia Leontyuk (lansarea luptului).