Belarusul Maxim Gustik a luat argint la Cupa Mondială de la Moscova

La ultima etapă a Cupei Mondiale, care a avut loc la Moscova, sportivul belarus Maxim Gustik a câștigat locul 2.

Concursul a avut loc ieri, 4 martie. Maxim Gustik a câștigat argintul cu un scor de 110,97 puncte. Pe primul loc a fost ocupat chinezul Zhou Han cu 120,22 puncte. Și rusul Maxim Burov a primit 106,79 puncte și a ajuns pe locul al treilea.

Pe lângă Gustik, încă doi bieloruși au dat rezultate bune în competiția de acrobație la schi. Este vorba despre Stanislav Gladchenko, care a ocupat locul 20, și Pavel Dick, care a câștigat locul 25.

La etapă au participat 27 de sportivi.

În ceea ce privește competiția feminină, bielorusele Alexandra Romanovskaya și Anna Roslik au ocupat locurile 9, respectiv 18. Două australiene au terminat pe locul 1 și pe locul 3, în timp ce o chineză a terminat pe locul 2. Un total de 22 de sportivi au participat la competiția feminină.