Fourcade a terminat primul, Bocharnikov a arătat cel mai bun rezultat din cariera sa

Cursa de urmărire masculină a avut loc la Pyeongchang, Coreea de Sud.

Urmărirea s-a desfășurat în cadrul etapei Cupei Mondiale, iar victoria a fost sărbătorită de francezul Martin Fourcade, care a finalizat cursa în 31 de minute și 24,2 secunde, în timp ce acesta nu a făcut nicio greșeală.

„Silver” i-a revenit rusului Anton Shipulin, care era la 34,5 secunde în spatele liderului. și, de asemenea, a lovit toate țintele de pe liniile de tragere. Reprezentantul austriac Julian Eberhard a închis primele trei – +36,7 secunde. (0+2+0+1).

La cursă au participat și sportivi din Belarus, printre care Vladimir Chepelin, Maxim Vorobey și Serghei Bocharnikov. Acesta din urmă a fost cel mai bun rezultat dintre bieloruși – locul 18 (+2 min. 05,3 sec.; 0+0+0+0). Următorul biatlet din Belarus care a terminat a fost Vladimir Chepelin. A fost la 3 minute și 34,5 secunde în spatele câștigătorului și a ocupat locul 36 în protocolul final. Chepelin a făcut 5 rateuri – una la al doilea poligon și câte două la al treilea și al patrulea. Maxim Vorobey a terminat cursa pe locul 54 (+4 min. 57,8 sec.; 2+1+1+1).

Această etapă a Cupei Mondiale se va încheia duminică cu două curse de ștafetă.