Biatlon KM: Dahlmeier este din nou primul, Scardino și Domracheva sunt printre cele mai bune 15

Cursa de urmărire feminină de 10 km cu 4 linii de tragere s-a încheiat.

Urmărirea a avut loc la Pyeongchang (Coreea de Sud) în cadrul Cupei Mondiale de biatlon. Germana Laura Dahlmeier a câștigat cursa.

Câștigătoarea nu a făcut nicio greșeală pe toată distanța, iar timpul ei de final a fost de 27 de minute și 58,0 secunde. Finlandeza Kaisa Mäkäräinen a terminat pe locul secund. Distanța ei față de lider a fost de 1 minut. 12,6 sec. Biatletul finlandez a făcut două greșeli. „Bronzul” de această dată a fost câștigat de sportiva din Franța Anaïs Bescond (+1 min. 18,9 sec.; 1 ratare).

La competiție au participat și biatleți din Belarus, dintre care doi au reușit să intre în top 15.

Astfel, Nadezhda Skardino a terminat pe primul loc printre bieloruși. Ea a ocupat locul 11, la 2 minute de lider. 09,1 sec. Scardino nu a greșit astăzi. În urma colegului ei de echipă, Daria Domracheva a trecut linia de sosire pe poziţia a 13-a (+2 min. 15,4 sec.; 1+0+0+1).

Irina Krivko a terminat cursa după 3 minute. 11,2 sec. după Dahlmeier și a ocupat locul 26 în protocolul final, după ce a făcut două greșeli în timpul cursei la poligonul al doilea și al patrulea. Daria Yurkevich a ocupat locul 46 (+4 min. 22,0 sec.; 0+0+0+0).

Astăzi va avea loc și cursa de urmărire masculină. Transmisiune live la ora 14:30 pe canalul TV Belarus 5.