KM la biatlon: Eberhard – primul, Bocharnikov – al 30-lea

Sprintul de 10 km masculin a avut loc astăzi la Pyeongchang.

Cursa a avut loc în cadrul etapei a 7-a a Cupei Mondiale la biatlon.

Câștigătorul sprintului a fost biatletul din Austria Julian Eberhard, care a parcurs distanța în 23 de minute și 11,1 secunde. Pe două linii de tragere, austriacul nu a făcut nicio greșeală.

Premiul de argint de această dată i-a revenit americanului Lowell Bailey. A fost cu 40,7 secunde în spatele liderului și a lovit, de asemenea, toate țintele în timpul tragerii. Francezul Martin Fourcade a închis primii trei câștigători. Biatletul a făcut o greșeală la fiecare poligon și, ca urmare, l-a lăsat pe Eberhard să meargă înainte cu 45,4 secunde.

La sprint au participat și biatleți din Belarus, dintre care cel mai bun a fost Serghei Bocharnikov. Sportivul se afla pe locul 30, la 1 minut de câștigător. și 43,5 sec. Bocharnikov a făcut o greșeală în timpul primei lovituri.

În urma lui de la bieloruși, a terminat Maxim Vorobey – locul 33 și +1 min. 53,1 sec. (0+1). Pe linia a 34-a se află un alt reprezentant al formației din Belarus, Vladimir Chepelin (+1 min. 54,3 sec.; 1+2). Dmitry Abashev a terminat pe locul 78, la 3 minute în urmă. 05,6 sec. (1+1).

Etapa Cupei Mondiale de la Pyeongchang va continua mâine, 4 martie, cu cursa de urmărire între bărbați (începe la 14:30) și femei (12:45).