Dahlmeier este primul, Krivko și Domracheva sunt în top 20

Astăzi sprintul feminin a avut loc în cadrul etapei a 7-a a Cupei Mondiale la biatlon.

Competiția a avut loc la Pyeongchang (Coreea de Sud).

Câștigătoarea sprintului a fost una dintre cele mai puternice biatlete din acest sezon, Laura Dahlmeier. Ea a terminat cursa în 20 de minute și 43,7 secunde, fără să greșească. Norvegianul Tiril Eckhoff a câștigat argintul. Norvegianul a pierdut 8,4 secunde în fața lui Dahlmeier, tot fără să greșească. Franțuzoaica Anais Chevalier a ocupat un loc al treilea onorabil – +41,6 secunde. (0+0).

La sprint au participat și sportivi din Belarus și doi dintre ei au reușit să intre în primele douăzeci. Astfel, cea mai bună dintre bieloruși a fost Irina Krivko, care a ocupat locul 19 și a fost la 1 minut în spatele liderului. și 41,4 sec. Krivko nu a greșit pe poligonul de tragere.

În urma Irinei, Daria Domracheva a terminat pe locul douăzecea. Timpul ei a depășit timpul lui Dahlmeier cu 1 minut. și 42,2 sec. Este de remarcat faptul că Daria a fost dezamăgită prin împușcare. Pe linia a doua a făcut două greșeli.

La scurt timp, o altă biatletă din Belarus, Nadezhda Skardino, a terminat în spatele lui Domracheva. A ocupat locul 22 (+1 min. 47,6 sec.; 0+1). Urmează Daria Yurkevich – locul 57 (+2 min. 49,4 sec.; 1+0) și Nadezhda Pisareva – locul 65 (+2 min. 58,7 sec.; 0+2).

Patru sportivi din Belarus care au terminat printre primii 60 au primit dreptul de a participa la cursa de urmărire pe 4 martie.