Australienii și chinezii au câștigat etapa Cupei Mondiale de Freestyle de la Raubichi

La etapa Cupei Mondiale de la Raubichi au câștigat sportivii din China și Australia.

În competiția de schiori de zbor, Lydia Lassila din Australia a luat campionatul. În spatele ei, în primii trei, se afla Danielle Scott, de asemenea australiancă. Chinezul Xu Mengao a luat bronzul.

Belarusa Alexandra Romanovskaya, asupra căreia antrenorul naționalei Belarusei avea speranțe deosebite, a ocupat locul zece. Belarusa Anna Roslik a câștigat locul 15.

Dintre bărbați, primii trei au inclus sportivi din China. Locul 1 i-a revenit Qingdi Wanga, locul 2 Qi Guangpu, locul 3 Han Zhu.

Belarușii în competiția masculină au ocupat locurile 13 (Pavel Dick), 16 (Maxim Gustik), 19 (Stanislav Gladchenko), 23 (Ilya Gorelik) și 28 (Dmitry Mazurkevich).