Ak Bars a învins Dynamo-Minsk în ultimul meci KHL

Sâmbătă, 18 februarie, Dynamo-Minsk a pierdut într-un meci sparring împotriva lui Ak Bars Kazan în ultimul meci al sezonului KHL.

Pe gheața Arenei Minsk, oaspeții au deschis scorul, dar echipa minsk a reușit să egaleze golurile în a doua repriză grație unui șut precis al lui Aaron Palushai.

Ultima perioadă a jocului a fost foarte dificilă pentru „zubr” belaruși. Echipa Kazan a marcat două goluri unul după altul echipei Minsk, iar bielorușii au trebuit să folosească o putere incredibilă de caracter pentru a egala scorul la 3:3. Serghei Kostitsyn și Fredrik Petterson au marcat goluri împotriva echipei Kazan.

Cu câteva minute înainte de finalul jocului, echipa Kazan a reușit să înscrie un alt gol, iar scorul a fost 3:4 în favoarea lor.

Înfrângerea nu a împiedicat Dynamo-Minsk să intre în playoff-ul Cupei Gagarin. Zimbrii au 105 puncte din 60 de meciuri și se află pe locul cinci în tabelul Conferinței de Vest. Ei vor evolua în primul joc al Cupei Gagarin împotriva Lokomotiv (Iaroslavl).