Cupa Mondială de biatlon: Bailey – primul, Abashev – locul 28

Astăzi s-a desfășurat cursa individuală de 20 de km masculin, în cadrul Campionatelor Mondiale.

Patru bieloruși au luat startul la Hochfilzen, Austria. Dmitry Abashev a arătat cel mai bun rezultat – a ocupat locul 28 (+3 minute și 27,3 secunde; 1 ratare).

Următorul biatlet din Belarus care a terminat a fost Vladimir Chepelin, care s-a clasat pe locul 31 în raportul final al cursei. Distanța lui Chepelin față de lider a fost de 4 minute. și 01,9 sec. Belarusul a făcut trei greșeli.

Al treilea din cvartetul de bieloruși care a trecut linia de sosire a fost Serghei Bocharnikov – ocupa locul 40 (+4 minute și 22,0 secunde; 3). Ultimul dintre sportivii din Belarus este Roman Eletnov (locul 61; +6 min și 11,4 sec; 4).