„Dynamo” l-a învins pe „Lada” la „Arena Minsk”

Astăzi, pe gheața Minsk Arena a avut loc un alt meci din sezonul regulat KHL. „Zubry” l-a găzduit pe Tolyatti „Lada”.

Echipa Minsk a reușit deja să-și asigure un loc în primele opt la sfârșitul sezonului regulat, dar asta nu înseamnă că se pot relaxa și nu-și mai mulțumesc fanii fideli cu victorii strălucitoare și goluri frumoase. „Bizon” nu ne „dezamăgește”.

Scorul a fost deschis în minutul 11 ​​în jocul de putere. Aaron Palushai a marcat din pase de la Kostitsyn și Gragnani – 1:0 în favoarea echipei Minsk.

Al doilea gol marcat de gazdele de gheață a avut loc peste 5 minute mai târziu – la începutul minutei 17, Ilya Shinkevich a făcut scorul 2:0, iar Alexander Materukhin și Marc-Andre Gragnani au marcat pase decisive.

Adevărat, în prima perioadă nu au mai fost vești bune pentru fanii dinamovisti, Andrei Ivanov a reușit să lovească de două ori formația din Minsk în timpul rămas – 2:2 după prima treime a meciului.

A doua parte a meciului s-a dovedit a fi mult mai plăcută pentru fanii din Belarus. În această perioadă, hocheiștii dinamovisti au reușit să-și supere adversarii de patru ori și, în același timp, au cedat o singură dată. Dintre minsk, au marcat de două ori Aaron Palushai (27:27), Evgeniy Lisovets (32:45) și Rob Klinkhammer (38:50; 39:51, Bol.). Semyon Valuysky a marcat pentru Lada în a doua repriză (35:18).

În ultima perioadă, echipa minskului nu a făcut decât să-și întărească avantajul, nepermițând oaspeților să accelereze. Mai întâi, în minutul 47, Fredrik Pettersson a realizat majoritatea, iar 18 secunde mai târziu același Pettersson a realizat un alt avantaj numeric.

Scorul final al întâlnirii a fost 8:3 în favoarea echipei Minsk.

Merită menționat în mod special Marc-Andre Gragnani, care a acordat cinci pase decisive în întâlnirea de astăzi.

În acest moment, Dynamo-Minsk are 103 puncte după 58 de meciuri jucate.